Co wpływa na ceny mieszkań?

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu. By móc pozwolić sobie na inwestycję, jaką jest zakup własnej nieruchomości często trzeba zdecydować się na kredyt. Szczególnie teraz, gdy ceny mieszkań rosną kupno okazuje się wyzwaniem, a uzbieranie kwoty niezbędnej do zrealizowania tego planu trudniejsze.

Ceny mieszkań na rynku zbytu są ściśle powiązane z kosztem budowy nieruchomości. Wzrost cen budowy nieruchomości spowodował więc również naturalnie wzrost cen zakupu mieszkania. Na koszt budowy wpływają m.in.:

  • ograniczona dostępność i wzrost cen gruntów,
  • wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych,
  • podwyżki w sektorze budowlanym i zwiększone oczekiwania finansowe pracowników,
  • wyższe marże deweloperów,
  • zwiększony popyt,
  • koniunktura spowodowana wieloma czynnikami społeczno-gospodarczymi.

Z czego wynikają wysokie ceny mieszkań?

Wyższe ceny mieszkań wynikają więc ze zwiększonych kosztów budowy. Co z tego wynika - wraz z tym wzrosły nie tylko ceny mieszkań na sprzedaż, ale również trzeba się przygotować na rosnące wciąż koszty wynajmu. Jeśli właściciel mieszkania poniósł wyższy koszt nabycia nieruchomości, to by mógł liczyć na zysk drogą wynajmu, zmuszony jest do pobrania wyższej opłaty na jej wynajem.

Dodatkowo znaczna część kupców mieszkań zmuszona jest wziąć kredyt hipoteczny. Rosnąca inflacja i wciąż zwiększane stopy procentowe kredytów sprawiają, że koszt spłaty pożyczki rośnie, a każda miesięczna rata pobierana przez bank jest wyższa.

Biorąc pod uwagę warunki pozagospodarcze, ceny mieszkań mogą wahać się przez takie czynniki jak: lokalizacja, wiek nieruchomości, ekspozycja okien, zazielenienie terenu i dostępność miejsc parkingowych, poziom hałasu w otoczeniu nieruchomości, odległość od sklepów i szkoły, komunikacja miejska i rozwój infrastruktury dojazdowej czy metraż i ilość pomieszczeń.