Jak zadbać o bezpieczeństwo prawne nabywanej nieruchomości?

Chociaż zakup nowej nieruchomości wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami, jak chociażby radość czy poczucie bezpieczeństwa, to jeszcze przed podpisaniem umowy warto zweryfikować stan prawny planowanego nabytku. Sprawdzenie, czy dom, mieszkanie albo działka mają `czyste papiery`, pozwoli uniknąć niemałych problemów i może oszczędzić naprawdę wielu zmartwień.

Podstawowym źródłem informacji o dowolnej nieruchomości jest jej księga wieczysta. Co ważne - informacje w niej zawarte są publiczne i całkowicie dostępne. Jedynym wymogiem jest dokładny numer księgi wieczystej. Kluczowymi informacjami, które warto tam sprawdzić, jest m.in.: czy adres podany w księdze wieczystej pokrywa się z rzeczywistą lokalizacją nieruchomości, informacje o ograniczeniu praw rzeczowych, czy osoba, od której nabywa się nieruchomość, rzeczywiście jest w jej posiadaniu i czy jest jej jedynym właścicielem oraz o ewentualnych obciążeniach ciążących na nieruchomości, jak np. hipoteka.

Wsparcie prawne w weryfikacji informacji o nieruchomości

Chociaż wiele informacji dotyczących nieruchomości jest dostępna publicznie, to zaleca się skorzystanie z usług fachowców wykwalifikowanych w prawnych aspektach obrotu nieruchomościami. Pomijając prawniczą nomenklaturę, która bywa niezrozumiała dla osób niemających na co dzień styczności z taką terminologią, to ilość dokumentów, która często towarzyszy prawnej weryfikacji nieruchomości bywa naprawdę duża. By więc nie pominąć żadnej z kluczowych informacji, warto posiłkować się wsparciem. Jeśli z jakiegoś powodu kupujący woli zająć się tym samodzielnie, warto skonsultować chociaż wybrane, niezrozumiałe fragmenty, by mieć pewność, że nabywana nieruchomość nie przysporzy nam kłopotów. W końcowym bilansie taka pomoc jest zdecydowanie opłacalna.