Na co należy zwracać uwagę kupując działkę budowlaną?

Niezależnie od tego, czy szukasz działki pod inwestycję, czy budowę domu, musisz dokonać dość trudnego wyboru. W grę wchodzą w końcu niemałe środki. Znalezienie wymarzonego gruntu wymaga czasu, a chęć sfinalizowania transakcji może przesłonić ważne kwestie. Sprawdź, co jest istotne przy zakupie działki.

Lokalizacja działki budowlanej

Najważniejszą kwestią jest lokalizacja gruntu. Sprawdź, jak wygląda dojazd — czy musisz pokonać strome wzniesienia, które zimą mogą okazać się problematyczne? Dużym plusem jest dobre skomunikowanie działki budowlanej z pozostałą częścią miasta. Jeśli masz dzieci, docenisz bliskość przystanków komunikacji miejskiej i możliwość dotarcia w różne miejsca bez korzystania z samochodu. Z drugiej strony, jeśli parcela znajduje się blisko ruchliwej ulicy, życie w takim miejscu może być uciążliwe. Bliskość głośnych zakładów, ferm, składowisk odpadów komunalnych obniża wartość terenu. Podobnie jak przebiegające nad nim linie średniego lub wysokiego napięcia. Kluczowe jest też położenie względem kierunków geograficznych. Działka o ekspozycji południowej, wschodniej i zachodniej zapewni dużą ilość słońca, a północne tereny będą cały dzień ocienione.

Media na działce budowlanej i aspekty prawne

Koszty budowy domu na działce budowlanej w dużej mierze będą zależały od dostępnych mediów. Jeśli planujesz ogrzewać budynek kotłem na gaz, który jest jednym z najekonomiczniejszych rozwiązań, sprawdź, czy w niedalekiej odległości przebiega sieć gazowa. Gminny lub miejski wodociąg i kanalizacja w granicy działki również wpływają na ograniczenie wydatków podczas inwestycji. Przed zakupem działki budowlanej koniecznie sprawdź jej status prawny, na przykład czy nie jest obciążona hipoteką. Pomóc Ci w tym może doświadczone biuro nieruchomości.