Piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma duży wpływ na komfort domowników. Jakie są zalety i wady każdego piętra?
Mieszkania znajdujące się na parterze często uznawane są za mniej atrakcyjne ze względu na bliskość ulicy i nieciekawe widoki z okien. Deweloperzy w nowym budownictwie robią wszystko, aby zminimalizować te niedogodności poprzez nasadzenia zieleni. Mieszkania parterowe są najbardziej narażone na włamanie. Nie można pominąć zalet: mieszkania te są tańsze, co można wykorzystać, kupując mieszkanie inwestycyjnie. Parter będzie idealnym rozwiązaniem dla osób starszych i rodzin z dziećmi w blokach bez windy.
Pierwsze i drugie piętro jest uznawane za optymalne, przede wszystkim wysokość ogranicza możliwość włamania, ale nadal nie trzeba wspinać się wysoko po schodach. Dodatkowo otoczenie przez inne lokale sprawia, że łatwiej jest utrzymać komfortową temperaturę. W przypadku mieszkania ulokowanego nad lokalem usługowym, problemem może stać się hałas, na który poza wygłuszeniem podłogi raczej nie będzie można nic poradzić.
W starszych budynkach do pięciu pięter brak jest zazwyczaj windy. Wspinaczka powyżej drugiego piętra może być problematyczna, zwłaszcza dla osób starszych, ale jest okazją do negocjowania ceny.
Ostatnie piętro wielu kojarzy się z cieknącym dachem i skrajnymi temperaturami zimą i latem. Wszystko zależy jednak od sposobu budowy i problemy te są raczej wyjątkami niż regułą. Ostatnie piętra mają wiele zalet: sprawdzą się osobom lubiącym spokój, ponieważ dociera tam mniej hałasu z ulicy, do tego nie ma sąsiadów z góry. Zazwyczaj są to mieszkania o większym metrażu. Do tego dochodzą zdecydowanie najlepsze widoki z okna. Często można posiadać taras.